Статті

Срібне мульчування

У «срібного» мульчування є всі переваги мульчування чорно-білого, а саме:

 • відображення видимих сонячних променів від землі до рослин і збереження вологи створюють сприятливі умови для зростання і підвищення врожайності вирощуваних рослин;
 • плівка не нагрівається сонцем, а значить, ризик «згоряння» рослин повністю відсутня;
  поглинання всіх сонячних променів створює «гербіцидний» ефект (припинення росту бур’янів);
 • відображення сонячних променів від землі створює вкрай не комфортні умови для попелиці.

Термальне коричневе мульчування

«Термальні коричневому» мульчування притаманні всі достоїнства мульчування «зеленого», а саме:

швидкий прогрів грунту до температури вище 10 ° С на більш ранніх термінах;
відсутність ризику «згоряння» рослин (плівка не нагрівається сонцем);
помітний «гербіцидний» ефект, негативно діє на проростання і розвиток бур’янів (немає необхідності у використанні гербіцидів);
поліпшення прогрівання грунту вдень і збереження тепла вночі.

Чорно-біле мульчування

«Чорно-біле» мульчування має наступні переваги:

 • «Білого» мульчування – відображення сонячних променів від землі до рослин, що сприятливо позначається на їх зростанні і майбутній урожай. При цьому ризик «згоряння» рослин повністю відсутня, оскільки плівка абсолютно не нагрівається;
 • «Чорного» мульчування – яскраво проявляється «гербіцидний» ефект (поглинання сонячних променів, створює вкрай негативні умови для проростання і розвитку бур’янів).

Недоліки при цьому способі мульчування відсутні.

Прозоре мульчування

У «прозорого» мульчування є як переваги, так і недоліки.

До переваг «прозорого» мульчування можна віднести:

 • можливість швидкого прогрівання грунту до температури вище 10 ° С на більш ранніх термінах;
  відсутність ризику «згоряння» рослин, оскільки плівка не нагрівається.

Недоліком такого мульчування є те, що прозора плівка не перешкоджає процесу проростання і фотосинтезу у бур’янів, а тепло і волога під нею створюють сприятливі умови для їх розвитку – при цьому з’являється необхідність в застосуванні гербіцидів.

Чорне мульчування

Мульчування полуниці плівкою – важливий момент у догляді за растеніем.Пленка захищає ягоди полуниці від гниття і не дає рости бур’янам біля кущів.

«Чорне» мульчування має як переваги, так і недоліки.

До переваг мульчування «чорного» відноситься:

 • «Гербіцидний» ефект – поглинання всіх сонячних променів, що веде до повного припинення проростання і знищення вже пророслої бур’яну;
 • під чорною плівкою не утворюється цвіль.

До недоліків цього способу мульчування слід віднести:

 • вкрай повільний прогрів і подальше збільшення температури грунту;
 • чорна плівка досить швидко і сильно нагрівається сама (більше 60-70 ° С) під впливом сонця, а значить, ризик «згоряння» рослин дуже великий.

Плівка термозбіжна, поліетиленова – ГОСТ 25951-83

Плівка термозбіжна – найпопулярніша пакувальна плівка. Використовується для упаковки різної продукції: банок, пляшок, продуктів харчування, господарських виробів, газет і журналів, канцелярських товарів, будівельних товарів. Також, термоусадоч, використовують для упаковки і палетування товарів з метою забезпечення зручності транспортування і при складуванні.
До основних переваг даної пакувальної плівки відноситься невеликий обсяг, досить мала маса і невисока ціна. Термозбіжна плівка чудово захищає упаковані вироби від механічних впливів і від несприятливих факторів навколишнього середовища і в той же час забезпечує прозорість і презентабельний зовнішній вигляд.

Плівка термозбіжна виготовляється з поліетилену високого тиску (ПВД) вищого сорту або з композиції на його основі. Коефіцієнт усадки відповідно до ГОСТу: 20-40% в поперечному і 30-60% – в поздовжньому напрямку. При необхідності коефіцієнт усадки може бути змінений.

Плівка виготовляється у вигляді:

 • полотна шириною від 250-1500 мм;
 •  напіврукава шириною до 1500 мм;
 •  рукава шириною від 500 до 1500 мм (Фальцьована – до 3000 мм) товщиною від 30 до 250 мкм.

Поліетилен високого тиску: його властивості і область застосування

Поліетилен вважається одним з найпоширеніших пластиків в світі: його великотоннажне виробництво організовано в багатьох країнах, включаючи і Україну. Він, будучи синтетичним неполярних полімером, що належить до класу поліолефінів, являє собою тверду речовину світлого кольору.
Поліетилен високого тиску (ПВД) виготовляється з термопластичного полімеру-етилену методом радикальної полімеризації в реакторах (автоклавного і трубчастого типів) під впливом тиску від 1000 до 3000 атмосфер. Обов’язковими умовами для його виробництва є: присутність кисню або органічних пероксидів (Лаура, бензоїлу або їх сумішей) і температура від 200 до 260 градусів.
Поліетилен високого тиску має наступні характеристики: волого-і морозостійкість, низька щільність, низька паро- та газопроникність, стійкість до механічних пошкоджень і до впливу лугів будь-якої концентрації, розчинів основних і нейтральних солей, органічних і неорганічних кислот, при охолодженні він твердне, при нагріванні (від 80 градусів) розм’якшується.
Область застосування ПВД досить широка. Він використовується:
– при виготовленні плівкових виробів і плівок (для упаковки харчових, сільськогосподарських, фармацевтичних продуктів, промислових товарів, реактивів, для ламінування тканини і паперу);
– при виробництві концентратів барвників;
– при виготовленні фітингів, напірних труб, при формуванні видувних виробів;
– при виготовленні ливарних, крупно-і дрібногабаритних профільних виробів;
– для заповнення деталей електроустаткування (як заливного матеріалу), при покритті виробів методом напилення;
– для антикорозійного покриття труб і апаратів, що експлуатуються в агресивних середовищах;
– для ізоляції еластичних і гнучких кабелів в радіометричних, телемеханических, радіолокаційних пристроях.
Випускається поліетилен в гранулах у вигляді базових марок (без будь-яких добавок) і у вигляді композицій (з добавками: світло-і Термостабілізатори, барвниками та іншими).
Поліетилен високого тиску упаковується в мішки, які можна зберігати в закритому темному приміщенні далеко від сонячних променів і нагрівальних приладів. Термін зберігання ПВД – від трьох до семи років.

Мульчування

Мульчування з використанням плівкових покриттів, які укладаються безпосередньо на грунт, дозволяє отримувати відмінні результати при вирощуванні рослин.

При подібному мульчировании вирішуються наступні завдання:

значна економія води за рахунок збереження вологи під плівкою;
оптимальний захист зростаючих рослин;
ефективне збереження структури грунту;
підвищення температури грунту до комфортних для рослин величин;
скорочення і усунення бур’янів;
відображення сонячного світла.

При правильно зробленому мульчировании можна побачити наступні результати:

динамічне зростання і раннє дозрівання врожаю;
більш здорові рослини, які не потребують використання пестицидів в колишній кількості;
хороший товарний вигляд і більш високі екологічні показники продукції.

На сьогодні в Україні отримали досить широке поширення прозоре і чорне мульчування. У той час як в розвинених аграрних країнах використовується не менше 7 видів мульчування, з властивими кожному з них особливостями.

Далі ви зможете ознайомитися з описом основних відмінних рис таких видів мульчування: прозорого і білого, чорного і чорно-білого, срібного та термального коричневого, а також гербицидного зеленого.

Це допоможе вам зробити оптимальний вибір одного з видів, найбільш підходящого для конкретної рослинної культури і умов, необхідних для її вирощування.

Для правильного розуміння описів різних способів мульчування необхідно засвоїти нижче викладені факти.

Для нормального протікання процесу фотосинтезу у рослин потрібна участь сонячного світла, видимого діапазону електромагнітних випромінювань, з мінімальною довжиною хвилі – в 400 нм, а максимальної – в 750 нм (647 … 750 – червоний, 587 … 647 – помаранчевий, 575 … 587 – жовтий , 490 … 575 – зелений, 424 … 490 – блакитний, 400 … 424 – фіолетовий). При цьому ділянка від 570 до 700 нм (кольори: жовтий, помаранчевий і червоний) бере участь у фотосинтезі в найбільшою мірою.

Що стосується прогрівання грунту, то він, в основному, відбувається за рахунок середньої і ближньої частини інфрачервоного (ІК) складової сонячного світла в діапазоні від 760 до 2500 нм.

Під впливом електромагнітних випромінювань дальній частині ІЧ-діапазону (від 7 до 14 mм) грунт, головним чином, остигає.